Pojedzie 200 km/h bez mrugnięcia okiem. Yamaha przedstawiła robota-motocyklistę

Część firm motoryzacyjnych przygotowuje samosterujące auta. Koncern Yamaha poszedł o krok dalej. Stworzył humanoidalnego robota, którego zadaniem jest jazda motorem. Jego celem jest wykonanie okrążenia na torze szybciej niż dziewięciokrotny mistrz świata Włoch Valentino Rossi.

Motobot, jak nazwano maszynę, zaprezentowano podczas targów motoryzacyjnych w Tokio. Inżynierowie zachwalają, że został stworzony tak, że będzie w stanie pojechać zwykłym, niezmodyfikowanym motocyklem. Automat kontroluje sześć podstawowych urządzeń w motorze – kierownicę, gaz, przedni i tylni hamulec, sprzęgło i manetkę zmiany biegów. Reaguje też na obroty silnika, prędkość i przechył maszyny.

Autonomiczne decyzje

Motobota testowano na yamasze YZF-R1M i poradził sobie dobrze. Potrafił pojechać w prostej linii z prędkością 100 km/godz. Twórcy mają nadzieję, że do 2017 roku będzie w stanie wykonać pełne okrążenie na torze wyścigowym z prędkością przekraczającą 200 km/godz., łącznie z podejmowaniem autonomicznych decyzji dotyczących optymalnego toru jazdy i wykorzystywaniem pełni możliwości motocykla.